در راستای پیشگیری از پیشگیری از وقوع جرم و کشیده شدن اختلافات به محاکم حقوقی و قضایی ، نکاتی وجود دارد که با رعایت این نکات ، می توان از دنباله دار شدن اختلافات جلوگیری کرد تا کار به دعاوی حقوقی نکشد . امروزه با توجه به گسترش آپارتمان نشینی در سطح شهر ها مخصوصا کلان شهر ها ، لازم است که نکات حقوقی بازدارنده از تشکیل پرونده های دعاوی حقوقی ، رعایت شود . در مورد آپارتمان نشینی ، نکاتی وجود دارد که موسسه حقوقی چتر عدالت در این مطلب به آن می پردازد .

مجموعه این نکات و هنجارها ، اصطلاح فرهنگ آپارتمان نشینی را بوجود آورده است که رعایت این نکات ، به کاهش اختلافات ، کمک شایانی می نماید .

 

 

مدیریت ساختمان

 

اگر در یک ساختمان مسکونی ، بیش از سه واحد مسکونی مستقل وجود داشته باشد ، مجمع عمومی مالکان تشکیل می شود .  اعضای این جلسه که هریک مالک واحد خود هستند ، در یک جلسه ، یک مدیر و یا یک هیات مدیره تشکیل می دهند . مدیر ساختمان ، می تواند از اعضای خود جلسه یعنی یکی از مالکان انتخاب شود و یا شخصی از بیرون ساختمان این مسئولیت را بر عهده بگیرد که این شخص ، برای مدت دوسال مسئولیت مدیریت ساختمان را برعهده خواهد داشت .

 

وظیفه مدیر ساختمان

وظیفه مدیر سختمان حفظ و اداره ساختمان می باشد و ضمنا وظیفه دارد تصمیمات مالکان را که یک مجمع عمومی تشکیل داده‌اند ، به مرحله اجرا برساند .  مدیر موظف است تمام ساختمان را در برابر آتش‌سوزی بیمه کند و هزینه بیمه هم بین همه مالکان به نسبت سهم قسمت اختصاصی آن‌ها تقسیم خواهد شد . اگر مدیر در انجام این کار کوتاهی کند و خسارتی به ساختمان وارد شود ، جبران خسارت بر عهده ی او خواهد بود . علاوه بر مدیر باید یک خزانه‌دار از بین مدیران هم برای ساختمان انتخاب شود که مسئول محاسبه هزینه‌ها و درآمدها خواهد بود . نکته مهم دیگر این است که برای ساختمان‌های بیش از ۱۰ واحد لازم است که یک نگهبان نیز استخدام شود ..

 مشاوره حقوقی با وکیل ، می تواند کمک شایانی در پیشبرد پرونده های حقوقی کند . 

فضای داخل آپارتمان‌ها به دو قسمت تقسیم می‌شود

قسمت اختصاصی :

قسمتی است که فقط مالک آپارتمان یا کسی که در آن زندگی می‌کند، حق استفاده از آن را دارد، مانند بالکن. بقیه همسایه‌ها حق ورود به قسمت‌های اختصاصی آپارتمان شما را بدون اجازه ندارند.

 

قسمت مشترک :

قسمتی که به آن مشاع هم گفته می‌شود ، بخشی از ساختمان است که همه ساکنان حق استفاده از آن را دارند.  بخش‌های زیر از آپارتمان داخل در قسمت‌های مشترک است:

 

– زمین بنا

 

-اسکلت ساختمان

 

-تأسیسات مربوط به راه‌پله

 

-نمای خارجی ساختمان

 

– محوطه ساختمان و باغ

 

– بام و قسمت‌هایی که ساکنان به طور مشترک استفاده می‌کنند

 

– قسمت‌هایی که در سند اختصاصی واحد آپارتمانی قید نشده است

 

 

افرادی که باید هزینه‌های ساختمان را پرداخت کنند

 

مالکان آپارتمان‌ها موظف هستند که هزینه‌های مشترک ساختمان را متقبل شوند مانند هزینه آب و برق مشاع

 

در صورتی که یکی از ساکنان هزینه‌های مشترک را پرداخت نکند ، مدیر یا هیأت مدیره می بایست با هماهنگی سایر اعضا صورت حساب‌های پرداخت نشده را در اختیار مالک یا استفاده کننده قرار دهد . اگر عضو بدهکار تا ۱۰ روز نسبت به پرداخت اقدام نکرد ، مدیریت ساختمان می‌تواند آن واحد آپارتمانی را از استفاده از امکانات مشترک محروم کند به این صورت که به عنوان مثال آب آن واحد را قطع کند یا شوفاژ وی را خاموش کند .

 

در صورتی که شخصی مستاجر باشد و نسبت به پرداخت هزینه ها خودداری کند ، دو حالت دارد . بستگی دارد که چگونه با صاحب ملک توافق کرده باشد . اگر قرار بر این بوده که صاحب ملک این هزینه ها را بپردازد ، مستاجر می تواند ضمن پرداخت هزینه ، مبلغ را از اجاره ماهیانه کسر کند و در صورتی که بر طبق قرارداد اولیه ، مستاجر موظف به پرداخت این هزینه باشد ، مالک می تواند از مبلغ پیش پرداخت که از مستاجر گرفته است ، این مبلغ را کسر نماید .

 

ضوابط و مقرراتی که همه باید به آن احترام بگذارند :

 

نکاتی وجود دارد که در تمامی آپارتمان ها لازم الاجرا می باشد و علی رغم مالک بودن و اینکه هیچ کس نمی تواند کسی را مجبور به تخلیه ملک مسکونی خود کند ، احترام به این نکات در راستای حفظ آرامش ساکنین ، الزامی می باشد .

 

۱- سروصدای نامتعارف و غیر معمول از ساعت یک تا چهار بعد از ظهر و از ساعت یازده شب تا نه صبح فردا ممنوع است. صدای رادیو و تلویزیون و موسیقی نیز در این ساعات فقط باید در قسمت اختصاصی شنیده شود .

 

۲- هرگونه فعالیت ساختمانی که ایجاد صدا می‌کند باید با هماهنگی مدیر ساختمان و بین ساعت ۸.۳۰ تا ۱۳.۳۰ و ۱۵.۳۰ تا ۱۸.۳۰ روزهای غیر تعطیل باشد .

 

۳- در مواردی که کف ساختمان سرامیک یا سنگ است بهتر است که ۷۵ درصد آن با موکت پوشانده شود .

 

۴- سر و صدای مهمان حداکثر تا ساعت ۲۴ مجاز است . مراسم بدرقه مهمان هم به جای راه‌ پله و آسانسور در واحد آپارتمانی باید انجام شود .

 

۵- تغییر در نمای ساختمان و سردر و بالکن اختصاصی باید با اجازه اکثریت مالکان صورت پذیرد .

 

۶- تعمیرات ساختمان که موجب صدمه دیدن به اسکلت ساختمان می‌شود ، مجاز نیست .

 

۷- ساکنان هر واحد مسئول جبران خسارت ناشی از گرفتگی فاضلاب و … هستند . همچنین کولر و بند لباس که از بالکن بیرون بزند، مجاز نیست ، مگر اینکه با اجازه کتبی از طرف مدیریت باشد .

 

۸- پارک وسایل نقلیه در بخش‌های مشخص شده مجاز است و مهمان نمی‌تواند وسیله نقلیه خود را بدون هماهنگی مالک داخل پارکینگ قرار دهد .

 

۹- در ساختمان‌هایی که نگهبان ندارد در ورودی باید شب‌ها قفل شود .

 

در صورتی که کسی تعهدات خود در محیط ساختمان را انجام ندهد ، هر هزینه‌ ای که مدیر یا هیأت مدیره پرداخت می کند  باید از شخص متخلف گرفته شود .

 

 مطلبی که خواندید ، توضیحات وکیل پایه یک دادگستری ، در مورد نکات اولیه حقوقی در فرهنگ آپارتمان نشینی بود که توسط مرکز آموزش های همگانی قوه قضاییه مقرر گشته است .